Uudised
29.08.23

20 aastat tagasi alustasid Tartu Ülikooli teadlased ja Tere piimatööstus ühist teekonda

Helluse keefirist leiab Tartu Ülikooli teadlaste poolt avastatud kasuliku bakteri .

20 aastat tagasi alustasid Tartu Ülikooli teadlased ja Tere piimatööstus ühist teekonda, mis on toonud kaasa olulisi edusamme toiduainetööstuse valdkonnas. Pikaajalise koostöö tulemusel on tehtud märkimisväärseid teaduslikke avastusi ning loodud tooteid, mis pakuvad tarbijatele tervislikku ja maitsvat toiduelamust.

Üks silmapaistvamaid saavutusi selle koostöö käigus on Tartu Ülikooli teadlaste poolt avastatud inimorganismist pärinev probiootiline bakter Lactobacillus fermentum ME-3. See avastati 1995. aastal 1-aastase terve Tartu lapse soolestikust teadlaste Marika Mikelsaare ja Mihkel Zilmeri juhtimisel. Tänu sellele avastusele sündisid mitmed uuringud ja teadustööd. Lactobacillus fermentum ME-3 ehk Helluse bakter on unikaalne probiootiline bakter, millel on mitmeid tervist toetavaid omadusi. Tänaseks on see kuulus üle maailma.

Teaduslikes ja kliinilistes uuringutes on tõestatud, et Helluse bakter toetab seedetrakti tervist, aitab tugevdada immuunsüsteemi ning omab antioksüdantseid omadusi. Selle kasuliku bakteri toime on aidanud kaasa mitmete terviseprobleemide ennetamisele ja leevendamisele ning seetõttu leiab laialdast kasutust toiduainetööstuses juba 20 aastat.

Üks tuntumaid tooteid, mis sisaldab Lactobacillus fermentum ME-3 bakterit, on Tere piimatööstuse Helluse keefir. Helluse keefiri regulaarne tarbimine aitab tasakaalustada soolestiku mikrofloorat ning soodustab seedimist. Lisaks sellele on Helluse keefiris leiduval probiootilisel bakteril tõestatud mõju ka üldisele tervisele ning on seetõttu muutunud paljude inimeste igapäevaseks valikuks tervisliku toitumise osana.

Helluse bakter on toidumaailma rahvusvaheline rokkstaar

Lisaks Helluse toodetele kasutatakse ME-3-e Chocolala šokolaadis, Andre Farmi juustus ja Prantsusmaa ettevõtte VF Biosciense SAS Reg’Activ sarja toidulisandites, mida müüakse USAs, Kanadas, Filipiinidel ja Euroopa riikides. Uusi tooteid Helluse bakteriga arendavad koostöös Tartu Ülikooli teadlastega Belgia, Itaalia, Hispaania, Lõuna-Korea ja Taiwani ettevõtted.

Pika koostöö vältel on Tartu Ülikooli teadlased ja Tere piimatööstus järjepidevalt panustanud uute toodete loomisesse ning tootearendusse. Koostöö käigus on välja töötatud ka mitmeid teisi tooteid, mis põhinevad Helluse probiootilisel bakteril. Need tooted on aidanud rikastada tarbijate toidulaua valikut ning pakkunud neile võimalust hoolitseda oma tervise eest igapäevaselt.

Prof. Mikelsaar kutsub bakterit hellaks musketäriks, sest see kaitseb halbade bakterite eest ja hoolitseb sööja tervise eest. Sama hellalt suhtub bakter ka piimatoodetesse ja teistesse kasulikesse bakteritesse. ME-3 ei ole dominantne tüvi ning koos ME-3-ga saavad organismis hästi kasvada ka väga olulised bifidobakterid. Mitmekesine mikrobioota on tugeva tervise alus.

Kuid Helluse bakteri elutee pole möödunud ilma viperusteta. Kui 2010. aastal tegi transpordilennuk hädamaandumise Ülemiste järve jääle, siis polnud kindel, kas sealt õnnestub ME-3 turvaliselt kätte saada. Teadlastel tuli siis kiirelt üle kontrollida laboris olevad ME-3 varud, et tootmine ei jääks bakterita.


TERE AS PEAKONTOR   Lelle 22, Tallinn 11318   Tel: +372 636 4113  E-post: tere@tere.eu