Piimatoodete säilitamine

Oleme minemas oma piimatoodete märgistusega üle
„kõlblik kuni” märgistuselt 
„parim enne” märgistusele.
Miks me seda teeme?


Siiani on Eestis piimatoodete puhul kasutatud märgistusel „kõlblik kuni“ märgistust. Põhjamaades on juba pikka aega kasutatud pastöriseeritud piimatoodete puhul märgistust „parim enne“. Praktika on näidanud, et selline märgistus aitab kaasa toiduraiskamise vähendamisele ning üha enam minnakse piimatoodete puhul erinevates riikides üle „parim enne“ märgistusele. Piimatooteid pastöriseeritakse ning inimese tervisele ohtlikud bakterid selle protsessi käigus kaovad.

Usalda oma maitsemeeli – vaata, nuusuta, maitse. Kui toidul, mille „parim enne“ kuupäev on möödunud on kahtlane maitse ja lõhn, siis ei pruugi see olla enam söömiskõlbulik. Ära sellist toitu söö.


Mis erinevus on „kõlblik kuni“ ja „parim enne“
märgistusega toidul?


„Kõlblik kuni“ märgitakse toidule, mis võib kiiresti rikneda või säilimisaja ületamisel muutuda lühikese aja jooksul inimese tervist ohustavaks, kuna sellise toidu koostis soodustab toidu riknemist põhjustavate mikroorganismide kasvu ja paljunemist või toksiinide tekkimist. Toitu, mille „kõlblik kuni“ kuupäev on möödas, ei tohi tarbida.

Märgistust „parim enne“ kandev toit on parimate kvaliteediomadustega märgitud kuupäevani, kuid selle möödumisel on toit veel mõnda aega piisavalt kvaliteetne ning ohutu, et seda süüa. Säilimisaja märgistus „parim enne“ viitab sellele, et kuupäeva möödumisel on pastöriseeritud piimatoodete kvaliteet veidi langenud, kuid on veel söömiseks sobilik. „Parim enne“ märgistus julgustab toitu ära tarbima. Pärast „parim enne“ kuupäeva möödumist: vaata, nuusuta, maitse ning selle põhjal otsusta kas toit on söömiseks veel piisavalt kvaliteetne! Kui toidul, mille „parim enne“ kuupäev on möödunud on kahtlane maitse ja lõhn, siis ei pruugi see olla enam söömiskõlbulik. Ära sellist toitu söö. Aitäh, et aitad vähendada toiduraiskamist!


Kaupluses toitu ostes uuri selle märgistust.

  • Kui jood piima ära juba täna või homme, võid julgelt valida lühema säilimisajaga toote.
  • Tea, et „parim enne“ toode on enamasti hea ka pärast „parim enne“ kuupäeva möödumist!
  • Pärast „parim enne“ kuupäeva möödumist: vaata, nuusuta, maitse ning selle põhjal otsusta, kas toit on söömiseks veel piisavalt kvaliteetne!
  • Kui toidul, mille „parim enne“ kuupäev on möödunud on kahtlane maitse ja lõhn, siis ei pruugi see olla enam söömiskõlbulik. Ära sellist toitu söö.
  • Jälgi pakenditele märgitud kuupäevi ja paiguta toiduained kapis ümber – tõsta uuemad tooted külmikus tahapoole ja vanemad ettepoole, et vältida nende riknemist. Kui tead, et tarbid piimatoote ära lähipäevadel, vali juba poes lühema säileajaga toode. Nii väldid seda, et kauplus peaks toote ära viskama.
  • Piimatooteid ja mune ära pane külmiku ukse sisse, sest see on külmiku kõige soojem koht. Paiguta piimatooted külmikus ülemisele riiulile. Säilita toitu nõuetekohaselt – hoia külmiku temperatuur vahemikus 1–4 °C ja sügavkülmiku temperatuur –18 °C juures.

Aitäh, et aitad vähendada toiduraiskamist!

TERE AS PEAKONTOR   Lelle 22, Tallinn 11318   Tel: +372 636 4113  E-post: tere@tere.eu