Piimablogi
02.11.17

Päikesevitamiini normi hoiavad D-vitamiiniga piimatooted, muna ja kala

Pärast päikesevaest suve on D-vitamiini varud organismis lõpukorral ning oluline on jälgida, et sinu pere toidulaual oleks muna, kala, seened ja eelkõige need piimatooted, mis D-vitamiiniga rikastatud. Sügis on taas see aeg aastast, kui pakenditelt tasub otsida märget D+.

Madal D-vitamiini tase organismis on ohuks luude ja liigestele ning vigastused on kerged tulema, häirub lihaste töö ja piisav lõõgastumine, suureneb kukkumisoht, esineb liigne väsimus ja suureneb vastuvõtlikkus viirushaigustele. Samuti kasvab ka haigusrisk selliste haiguste esinemiseks nagu suhkruhaigus, südame-veresoonkonna haigused ja kasvajad. Madal D-vitamiini tase ei ole ohuks ainult väikelastele, vaid ka täisealistele ja eakatele. Kuna D-vitamiini sünteesitakse organismis piisava päikesevalguse toel, on pärast kehva suve talvele vastu minnes oluline tagada kehas normi piires D-vitamiini tagavara.

Põhjamaa inimeste vajadusi arvestades on kodumaine juhtiv piimatööstus Tere AS tootearendusosakond välja töötanud joogipiima ning mitmed piimatooted, mis aitaksid D-vitamiini varu hoida. “Peale joogipiima, mis täna on inimeste poolt juba normiks saanud, on meil D-vitamiiniga rikastatud tooteid portfelli järk-järgult teisigi lisandunud. Oleme hoidnud D-vitamiini tootearenduses olulisel kohal veel kohupiimade, keefiri ja jogurtite puhul, samuti ka võideksi valmistamisel,” lausus Tere turundusjuht Katrin Tamm ning lisas, et täna on inimesed juba harjunud pakenditelt D-vitamiini kohta uurima.

“Tere piimatoodetele on lisatud D3 vitamiini 15% päevasest soovituslikust kogusest

(seega 0,75 μg 100g-s),” lausus Tamm. Selleks, et päevane soovituslik kogus ainult piimast kätte saada, peaks seda tarbima 3-4 klaasi päevas.

Vastavalt Eesti Tervise Arengu Instituudi ja Eesti Toitumisteaduse Seltsi toitumis- ja toidusoovitustele on D-vitamiini maksimaalne päevane kogus täiskasvanule 5 mg.

Söö muna, kala, seeni ja piimatooteid

2007. aastal viidi Tartu Ülikooli sisekliiniku poolt läbi viidud uuring, millest selgus, et 73% Eesti täiskasvanud elanikkonnast esineb D-vitamiini vähesus. Inimeste terviseteadlikkuse tõus annab impulsi toidutööstustele, eriti piimatööstustele, sest D-vitamiinil on oluline roll piimas sisalduva kaltsiumi imendumisel.  Rasva ja kaltsiumi koostoime on see, mis just piimatoodetest aitab organismi D-vitamiini omastada. Samuti on heaks D-vitamiini allikaks organismis sellised toiduained nagu kala ja muna, samuti seened. Loetletud toiduainetest saadav D-vitamiin on heaks võimaluseks ennetada talvele vastu minnes erinevaid viirushaigusi, kuna piisav D-vitamiini tase aitab organismil ennetada erinevaid infektsioone. Kõige enam sisaldab kaladest D-vitamiini metsik lõhe ja tuunikala. Konservkaladest on  D-vitamiini allikaks näiteks ka sardiinid.

Katrin Tamme sõnul aitab D-vitamiin kaasa kaltsiumi imendumisele organismis, mis on eelkõige vajalik luude ja hammaste tervisele. „D-vitamiin aitab hoida luud ja hambad tugevatena ja lihaste talitlust normaalsena, aitab kaasa immuunsüsteemi normaalsele talitlusele ning osaleb rakujagunemise protsessis,“ loetleb turundusjuht põhjuseid, miks on tootjad hakanud piimatooteid D-vitamiiniga rikastama.

Näiteks TERE on Eesti tarbijatele aastate jooksul turule toodud 8 erinevat piimasorti, neli erinevat kohupiima ja 4-5 erinevat jogurtit, millesse on lisatud organismile ülioluline D-vitamiin. Kuna D3-vitamiini omastab organism paremini kui D2 vitamiini, kasutatakse piimades D3-vitamiini, seda nii õli kui pulbri kujul. “Vastu sügist tõime turule spetsiaalse eksootilise kohupiimakreemide sarja Paradiis, mis on sombust sügist arvestades D-vitamiiniga rikastatud,“ lisas Tamm.

Loomulikul teel on piimas D-vitamiini keskmiselt 0,06 µg / 100 ml kohta, Põhjamaa inimeste jaoks on seega eriti head just D-vitamiiniga rikastatud piimatooted.

„Teatud rasvasus peab piimatootel olema, sest täiesti rasvatut piima organism ei omasta. D-vitamiin imendub kaltsiumi ja rasva koostoimel, mistõttu on nende ainete koosesinemine äärmiselt oluline.” Uuringud kinnitavad, et piimatoodetest saadava D-vitamiini positiivne mõju on tõepoolest olemas.

D-vitamiini sisaldust organismis tasub veenivere testiga kontrollida. Pärast suvekuude lõppu, kõigul neil kuudel, milles r-täht sisaldub kuunimes, tuleks piisava D-vitamiini taseme hoidmiseks jälgida oma toitumist, valida tooted, mis D-vitamiini sisaldavad ning vajadusel ka täiendavalt proviisori soovitusel vitamiini juurde võtta.

 

TERE AS PEAKONTOR   Lelle 22, Tallinn 11318   Tel: +372 636 4113  E-post: tere@tere.eu