Uudised
09.07.21

Meditsiinidoktor, professor Mihkel Zilmer: klaas Helluse keefiri päevas on kasulik kõigile

Intervjuu Lactobacillus fermentum ME-3 ehk Helluse bakteri ühe avastajaga. Kuidas avastati ME-3 bakter ning mida head teeb ta inimese organismis?



Kuidas jõuti Helluse bakterini?
Aastal 1990 pöördus Eesti-Rootsi laste soolebakterite uurimisprojekti juhtinud professor Marika Mikelsaar minu poole abipalvega selgitada välja, kas teatud piimhappebakterid võivad takistada inim-kehas reaktiivsete osakeste liigteket ja ka sellega toetada inimeste tervist. Minu töögrupi liige abiprofessor Tiiu Kullisaar leidis, et väga paljudest piimhappebakteritest oli vaid üks bioloogiliselt olulise antioksüdantsusega. Panime koos mikrobioloogidega talle nimeks Lactobacillus fermentum ME-3 ning rea uuringute järel, sh ka kliinilised topeltpimeuuringud jt, saadi esimene patent (hetkel paten¬teeritud kümnetes riikides), toidutoodetesse jõudmisel hakati teda kutsuma ka Helluse bakteriks.

Mis iseloomustab Helluse bakterit?
Üle 20 aasta toimunud Eesti ja välismaa teadlaste teadusuuringud on tõestanud, et ta on üks vähestest, mis vastab kõigile kolmele kohustuslikule probiootikumi nõudele: a) tal on laktobatsillide perekonna üldomadused; b) tal on ka lisaomadused, mida pole kõigil perekonna liikmetel; c) ME-3 evib ka tüvespetsiifilisi eriomadusi. Seetõttu ongi ta nüüdseks ainus piimhappebakter maailmas, millel on kaks originaalset patenti, üks on seotud antioksüdantsusega ja teine metaboolse sündroomiga seotud seisundite puhul kasutamisega. Muuseas, mitmed välismaa uuringugrupid kasutavad viimastel aastatel oma uuringutes nüüdseks ME-3 kui kuldset standardit. Hiljuti näitasid Prantsuse teadlased, et Helluse bakteril on ilmselt ka maksa rasvumist pidurdav toime. Maksa rasvumine on aga üks teravaid nüüdisprobleeme, millega meditsiin üha enam kokku puutub. Selle kõige tõttu sobib ta väga hästi nii toiduainete rikastamiseks ja kasutatamiseks toidulisandina kapslites – neid on müügis juba mitmes riigis. Tänaseks on ta kindlasti Eesti kõige kuulsam bakter, mida erinevate toodete nagu keefir, jogurt, jäätis, shokolaad jt tarbimise kaudu saab manustada.

Mida see bakter toitudes ja meie organismis täpsemalt teeb?
Enne seedetrakti jõudmist teeb Helluse bakter palju tähelepanuväärset juba toidu¬tööstuses. See sööb keefirist näiteks laktoosi ehk muudab sellega piimatooted nii maitselt mahedamaks kui ka sobivaks ka laktoositalumatutele. Juhul kui teil on probleeme kõhukin¬nisusega, tuleks juua klaasike Helluse keefiri enne magamaminekut. Kui on vaja kiiremat taastumist pärast väsitavat trenni või õhtuse telekavaatamise ajaks snäkkimise asemele midagi tervislikku, siis on vastuseks ikka keefir. Saate kõrgkvaliteetsed valgud ja tubli panuse veevajaduse rahuldamisse. Soome teadlased valmistasid ME-3 bakterit sisaldavat juustu ning avastasid, et bakter ise suudab toimida juustus säilitusainena ja hoida ära rasvade rääsumise. Seega on ME-3 puhul tegemist omamoodi loodusliku säilitusainega, mida saab ilmelt edukalt kasutada mitmete tehislike E-ainete asemel.

Helluse keefiri pikaajaline kasutamine on spetsiifiliste toimetega Lactobacillus fermentum ME-3 tõttu tervisele väga kasulik. See tõhustab seedimist, hoiab ja rikastab soole mikrobiootat ning suurendab kasulike bakterite hulka. See hävitab kahjulikke baktereid ehk kaitseb sooleinfektsioonide tekitajate vastu ning normaliseerib mikrobiaalset tasakaalu antibiootikumide ravi ajal ja järel. Helluse bakter paljuneb seedekulgla tingimustes, langetab kolesterooli ja rasvade taset veres, see tähendab, et tarvitajal on väiksem südame- ja vere¬soon¬¬konnahaiguste risk. Lisaks tõstab see vere antioksüdantset kaitsevõimet ja vähendab oksüdatiivset stressi kogu organismis, ka langetab see oksüdeeritud LDL taset ja töötab diabeediriski vähendamise mõttes.

Kes seda tarvitama peaksid?
Sobib kõigile! Kui olen Helluse kefiiri lisanud tippsportlaste söömisekava korrigeerimisse, siis õige pea tuleb väga positiivne tagasiside, et kõik läheb taastumise mõttes oluliselt paremini. Kindlasti soovitan seda ka kontorirottidele ja neile, kes on füüsiliselt vähem aktiivsed. Näiteks pärast lõunasööki tõuseb kõigil inimestel verelipiidide tase, see ajutine tõus on organismile koormav. Arvuti taha tööle naasval inimesel on kindlasti tuttav see raske tunne, mis sunnib teda kohvimasina poole kätt sirutama ainevahetuse ergutamiseks. Kui enne sööki juua kuni üks klaas ME-3 piimhappebakteriga keefiri on lipiidne koormus organismile väiksem ning osadel inimestel ei teki seda üldse.

Seda bakterit kasutab Tere piimatööstus oma toodetes juba 18 aastat, milline on selle bakteriga seoses mõni meeldejäänud seik?
Selle seiga rääkis mulle kunagi professor Marika Mikelsaar, et Itaaliast saabunud Helluse bakterit transportinud Poola transpordilennuk tegi hädamaandumise Ülemiste järve jääle. Selgus, et kaubaga oli kõik korras, kuid enne asusid Tartu Ülikooli mikrobioloogid üle vaatama oma bakterivarusid, et Teres tootmine seisma ei jääks.

Kas ME-3 bakteril on mõni huvitav omadus veel?
Jah mitmeid. Näiteks Turu ülikooli teadlased leidsid, et koos ühe bifidobakteriga korjab ME-3 bakter veest ära kaadmiumi ja seatina jääke. See avab näiteks võimaluse ME-3 bakterit kasutada vee puhas¬tamisel raskemetallidest.

Rohkem saab Helluse bakteri kohta lugeda teadustööst „Lactobacillus fermentum ME-3 kui antimikroobne ja antioksüdantne probiootikum“, mille autorid on Tartu ülikooli teadlased Marika Mikelsaar, Mihkel Zilmer, Tiiu Kullisaar, Heidi Annuk ja Epp Songisepp.

TERE AS PEAKONTOR   Lelle 22, Tallinn 11318   Tel: +372 636 4113  E-post: tere@tere.eu