Uudised
25.07.17

Sulajuust Merevaik sai 50!

Merevaik on esimene Eestis välja mõeldud ja toodetud sulatatud juust ning Eesti üks edukaim nostalgiatoode, mis ühendab erinevaid põlvkondi. Merevaik on sündinud küll nõukogude-aegses Eesti plaanimajanduses, kuid osutunud väga elujõuliseks tooteks turumajanduses. Kokku toodetakse Merevaiku umbes 5 miljonit topsi aastas.

Merevaik on pika traditsiooniga klassikaline määrdejuust. “Merevaik on oma koostiselt, retseptilt ja ka pakendilt praktiliselt sama, mis 50 aastat tagasi ning retsepti on selle aja aasta jooksul vaid korra kohandatud,” seletab Tere turundusjuht Katrin Tamm. Pärast taasiseseisvumist, kui saiad jõudsid poelettidele pehmena, oli vaja muuta Merevaigu konsistents selliseks, mida oleks mõnusam pehmele saiale määrida. “Merevaik ei ole veniva struktuuriga ning ka külmkapi temperatuuril ei lõhu pehmet saia.”

Kõik muu on aga poole sajandi vältel püsinud samana. Täpset retsepti hoitakse saladuses ning kuigi koostisosad on pakendil kirjas, siis on juustude valik see täppisteadus, mille tulemusena Merevaigu eriline maitse tekibki. Merevaik on valmistatud erinevatest naturaalsetest juustudest ning see ei sisalda säilitusaineid. Merevaigus kasutatakse alati eestimaist võid, mitte taimerasva. Kõige populaarsem Merevaik on naturaalne, sellele järgnevad kreveti-, kana- ja maitserohelise seguga sulajuustud.

Katrin Tamme sõnul on mitmetes teistes riikides, eriti Lõuna – Euroopas, määrdejuustud läinud üle teistsugusele põhitoorainele - kasutatakse värsket, kohupiimalaadset juustu (Crème Bonjour jne). Eestis on aga tänini eelistatud just pikalt laagerdunud juustul põhinevad määrdejuustud nagu Merevaik. Merevaik valmistatakse pikalt laagerdunud juustude segust ning see annabki tootele eripärase ja iseloomuliku maitse.

Sulajuustu Merevaik pakendil on kujutatud Läänemere äärset ilusat blondide juustega neiut, kes armastab ehtena kanda merevaiku. Nime sai sulatatud juust oma kollaka, läikiva välimuse tõttu, mis on sarnane Läänemere rannikuvetes leitava merevaiguga. Merevaiku hakati tootma 1967. a mais Pärnu Piimatoodete Kombinaadis. Täna valmistatakse Merevaiku AS Tere Viljandi tootmisüksuses ning legendaarse sulajuustu tootmine ei ole läbi aastate kordagi katkenud.

TERE AS PEAKONTOR   Lelle 22, Tallinn 11318   Tel: +372 636 4113  E-post: tere@tere.eu