Uudised
21.09.21

Tere: „kõlblik kuni“ märgistus piimal on eksitav

Tere piimatööstus kaotab alates septembrist ära enamikelt piimatoodetelt märgistuse „kõlblik kuni“ ning asendab selle „parim enne“ märgistusega. Toiduraiskamise vähendamiseks ette võetud muudatusest tulenevalt saab nüüd ka „parim enne“ tähtajani jõudnud piimatooteid Toidupangale annetada.

„Jälgime maailma trende ning suurtel turgudel toimuvat – toiduraiskamine mängib kliima muutuste põhjustes aina suuremat rolli ning selle vähendamiseks on mindud üle uuele märgistusele nii Inglismaal kui Skandinaavias,“ sõnas Nordic Milk OÜ kestliku arengu juht Katrin Tamm. „Ka Euroopa Liidu poolt on tulnud samasisuline soovitus ning koostöös Maaeluministeeriumiga ning Põllumajandus- ja Toiduametiga soovime ka meie sellise murrangu Eestis läbi viia.“

Piimatöösturi sõnul ei muutu märgistused pakenditel päeva pealt ning nõuavad omajagu aega, et sisse viia. „„Kõlblik kuni“ märgistus on sisult eksitav, sest paljud inimesed viskavad toitu minema ainult seda kuupäeva vaadates ning see teeb kurvaks, sest oleme toidu tootmiseks kulutanud palju ressursse,“ lausus Katrin Tamm. „Julgustame tarbijaid tähtajast üle läinud tooteid enne prügikasti viskamist proovima ja nuusutama. Viimasel ajal on palju räägitud toidupakenditest, kuid suurim keskkonnakoormus raisatud toidu näol on siiski just pakendi sisul.“

2021. aastal valminud SEI (Stockholm Environment Institute) uuringust selgus, et Eesti toiduainetööstuses, toitlustuses, kaubanduses ja kodumajapidamistes tekib ligi 167 000 tonni toidujäätmeid aastas. Kõige rohkem ehk 41% raisatud toidust tekib kodumajapidamistes. See teeb kokku 34 000 tonni. Piimatooted moodustavad sellest 13% ehk 4400 tonni. Aastas tekib Eestis inimese kohta toidukadu 26 kg, mis on võrreldes 2014. aastaga kasvanud 33%.
„Säileaja lõpu faasis ei ole piimatooted tervisele ohtlikud ning õigetel tingimustel hoituna kõlbavad söömiseks märgistusest kauem. Hea nipp piimatoodete paremaks säilitamiseks on teha seda külmkapi tagumises osas, kus temperatuur on ühtlasem, mitte näiteks ukse küljes,“ lisas Tamm.

„Kõlblik kuni“ toodet ei tohi peale kuupäeva kukkumist tarvitada, isegi kui see tundub nuusutades või maitstes tavapärane – sellise märgistusega toidus hakkavad kuupäeva kukkumisel pihta riknemisprotsessid ning toote söömine võib inimesele tekitada palju ebamugavust. „Piima puhul see nii ei ole – piim on pastöriseeritud ning sellega seoses ka ohtlikke baktereid seal sees ei ole. „Parim enne“ märgistus annab võimaluse inimesele peale kuupäeva möödumist toodet visuaalselt kontrollida, nuusutada ja maitsta, et kas kõlbab süüa. Kindlasti tuleb alati veenduda enne söömist, ega piimatootele ei ole juurde tulnud ebameeldivat lõhna või maitset, mis viitab sellele, et see on riknenud,“ lisas Katrin Tamm.

Tere AS (www.tere.eu) ja AS Farmi Piimatööstus (www.farmi.ee) kuuluvad Eesti juhtivasse piimanduskontserni Nordic Milk, mille konsolideeritud turuosa Eesti värskete piimatoodete turul on üle 40 protsenti ning tootevalikusse kuulub üle 400 erineva piimatoote. Piimatööstused Jõhvis, Põlvas ja Viljandis varuvad iga päev üle 550 tonni piima. Lisaks kohalikule turule eksporditakse toodangut 25 erinevasse riiki, kontserni erinevates üksustes töötab kokku 570 inimest.

Täiendav informatsioon:
Katrin Tamm, Nordic Milk OÜ, Nordic Milk OÜ kestliku arengu juht
E-post: katrin.tamm@nordicmilk.eu

TERE AS PEAKONTOR   Lelle 22, Tallinn 11318   Tel: +372 636 4113  E-post: tere@tere.eu